Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt pozvao je vladajuću koaliciju u bh. entitetu RS predvođenu Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika da ne djeluje na štetu RS i njenih građana. Komentar dolazi 5. januara, u povodu obilježavanja Dana RS 9. januara, što je protivno odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (BiH) i što može predstavljati krivično djelo, prema Krivičnom zakoniku BiH.
“Osporavanje ustavno-pravnog poretka i demokratije ima posljedice”, odgovorio je Schmidt na pitanje Radija Slobodna Evropa u vezi s planiranim obilježavanjem 9. januara u Banja Luci.
Schmidt je i ranije potcrtao da je proslava 9. januara kao Dana RS jasan i direktan propust u provedbi konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, kao i odluka visokog predstavnika od 1. jula 2023. godine.
“Pravac djelovanja koji koristi svima je usvajanje izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH radi jačanja izbornog integriteta. Očekivanja visokog predstavnika u tom pogledu su jasna”, navodi se iz Ureda visokog predstavnika.
Podsjećamo, nakon najave predsjednik entiteta Republika Srpska Milorada Dodika da će u NSRS-u usvojiti zakon kojim oduzima nadležnost Centralnoj izbornoj Komisiji BiH, jučer su reagovali iz Ambasade SAD-a u BiH poručivši da su “spremni reagovati na svako kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma”.
“… izjava gospodina Dodika u vezi paketa izbornog integriteta naglašava da on i njegova stranka nisu zainteresirani za zaštitu prava birača u BiH, uključujući i birače u RS-u, na slobodne i poštene izbore. U jednu ruku, ovo i nije iznenađujuće s obzirom na sveprisutnu prevaru u vezi sa izborima za predsjednika Republike Srpske 2022. godine, što je u nekim krugovima pokrenulo pitanja o legitimnosti potvrđenog ishoda.
To je također u skladu i sa nastojanjima gospodina Dodika da uskrati stanovnicima RS-a i druga osnovna prava i slobode, kao što su sloboda govora, sloboda štampe i sloboda okupljanja.
Bilo kakav pokušaj nezakonitog uzurpiranja bilo koje državne nadležnosti od RS-a ili druge niže administrativne jedinice predstavljao bi kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i zakona BiH.
Sjedinjene Države jasno su dale do znanja da su spremne odgovoriti na antidejtonske i neustavne postupke domaćih aktera, te da će podržati postupke visokog predstavnika s istim ciljem.
Nadamo se da će i drugi međunarodni prijatelji BiH učiniti isto.
Nećemo nagađati koje bismo radnje mogli poduzeti kao odgovor na takve prijetnje.
Sjedinjene Države će, kao i uvijek, odgovoriti u vrijeme i na način po vlastitom izboru”, navodi se, između ostalog, u odgovoru američke ambasade.