Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, nakon održane današnje hitne sjednice povodom katastrofalnih poplava koje su zahvatile dijelove Federacije BiH, održala je vanrednu pres konferenciju u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu. Na sjednici je proglašeno je stanje prirodne nesreće uzrokovane poplavama i klizištima u Federaciji BiH.
Zamjenik premijera FBiH Vojin Mijatović saopćio je kako na podračunu za spašavanje postoji 20 miliona KM, dok će se dodatna sredstva, po potrebi, izdvojiti iz budžetske rezerve.
Također, formiran je Krizni štab zadužen za koordinaciju sa Civilnom zaštitom FBiH.
Rukovodilac Federalne uprave civilne zaštite Aldin Brašnić izjavio je da je u 12 sati održana sjednica na kojoj je donesena naredba za angažovanje Civilne zaštite Kantona Sarajevo, koja će poslati potrebnu mehanizaciju na područje Jablanice.
“Mehanizacija Oružanih snaga BiH sa teškim mašinama već je na terenu, a putevi su uglavnom prohodni, iako su neka mjesta još uvijek nepristupačna. Broj žrtava poplava u Hercegovačko-neretvanskom kantonu trenutno iznosi 14, a za nestalim osobama je pokrenuta potraga, uz angažman specijalnih jedinica MUP-a”, dodao je.
Brašnić je istakao da su prioritet spasilačke akcije i evakuacija ugroženih stanovnika, te da Crveni križ aktivno radi na zbrinjavanju evakuisanih ljudi koji su smješteni u školama i drugim objektima.
Mijatović je dodao da su spasilački timovi i oprema iz Kantona Sarajevo već na raspolaganju, uključujući mobilna skloništa i robne rezerve FBiH i KS. On je apelovao na građane da ostanu pribrani i da svi ugroženi kontaktiraju Civilnu zaštitu putem broja 121.
“Naš prioritet je spašavanje života”, poručio je Mijatović, dodavši da je saobraćaj prema Hercegovini privremeno obustavljen.
Upitani da prokomentarišu činjenicu da su iz Agencije za vodno područje Jadranskog mora jučer objavili upozorenje da se u periodu od 3. do 4. oktobra u Konjicu, Jablanici, Mostaru, Čapljini, Grudama, Ljubuškom i Širokom Brijegu očekuje porast vodostaja usljed obilnih padavina, rekli su da “sistem nije zakazao”, rekao je Brašnić.
“Općine su prve koje trebaju reagovati kada je u pitanju spašavanje. Naše općinske civilne zaštite su prilično siromašne kada su u pitanju preventivne mjere. Mislim da je općina ipak uradila koliko je u njihovoj moći. Jablanica je općina koja nije posebno bogata. Sistem nije zakazao”.
Mijatović je dodao da je sada najvažnije spasiti ljude za kojima se još uvijek traga.
“Svakako da ćemo istražiti sve navode vezano uz ovo, ali sada je prioritet spašavanje života. Ne treba sada lešinariti”, dodao je – prenosi Klix.ba.