Vojni analitičar Nedžad Ahatović, komentarisao je za slobodnu-bosnu aktuelnu političku i vojnu situaciju u BiH i regiji.
Proteklih dana čuli smo mnogo zabrinjavajućih izjava. Jednu od njih je rekao i komadant EUFOR-a u BiH, a koja se odnosi na Oružane snage BIH. Daju li ovakve izjave članu Predsjedništva BiH i lideru SNSD-a, Miloradu Dodiku vjetar u leđa?
-Naravno, svako uzmicanje pred rizicima što je polovično ponašanje evropskih institucija ostavlja prostor destruktivnim snagama da djeluju. Taj prostor najvještije koristi Rusija koja hrabreći Dodika, Orbana, Janšu i druge desničare i razbija ideju Evropske unije.
Od svih izjava u zadnje vrijeme najopasnija je ona austrijskog generala Platzera komandanta EUFOR-a koji navodno ne vidi opasnost od izbijanja sukoba i razbijanje Oružanih snaga BiH ne smatra prijetnjom.
Njegova osnovna greška je da se kao vojnik usudio komentarisati političke prilike u zemlji sa kojima se prema pisanju medija u RS-u i Srbiji svrstao na njihovu stranu, stranu mirotvoraca koji bi na kostima onih koji su pobijeni sa svezanim rukama i pobacani u jame poput Tomašice da grade “Srpski Svet”.
Ako bih imao priliku pitao bih generala Platzera da li bi tako podržao i razbijanje austrijske vojske i udar na suverenitet i teritorijalni integritet Austrije.
To je apsurd da snage za implementaciju mira, koje imaju mandat, sredstva, dostatne snage za svoju misiju, imaju komandanta koji prema medijima u Srbiji i RS-u neće da stabilizira mir, već opravdava destabilizaciju i mira i zemlje u kojoj komanduje misijom.
Znate, Carles Pudđemon Katalonski separatista uhapšen je u Italiji po potjernici vlasti Kraljevine Španije pod optužbom za pobunu. Kako to da u Evropi vladaju dupli kriterijumi prema separatistima koji u Španiji ne mogu da rade ono što Dodik radi u BiH.
Dodikova retorika je zapaljiva, to potvrđuje njegove svakodnevne izjave. On je rekao da je Escobaru tokom sastanka podvukao da Srbi i Hrvati neće da idu u Oružane snage BiH, neće da kvote namijenjene njima popunjavanju Bošnjaci muslimani jer bi uskoro dobili muslimansku vojsku. Šta se krije iza ovakve Dodikove izjave?
-To je ništa drugo do zaplašivanje desno orijentirane Evrope. Možda je to razlog zbog kojeg se general Platzer tako i ponaša. Ko zna? Muslimanska vojska nikada nije niti u jednoj formi vojne organizacije bila legalna vojna formacija pod tim nazivom u Bosni.
Postojale su muslimanske brigade i u NOV i POJ-u 41. do 45. i u Armiji R BiH od 92 – 95. 16. Muslimanska udarna brigada je 6. aprila 1945. godine oslobodila Sarajevo i ta činjenica 50 godina nikome nije smetala.
Sad odjednom svaki pomen muslimana izaziva podozrenje određenih evropskih krugova, baš kao i pomen Jevreja krajem 30-tih godina prošlog stoljeća. Američki senator iz Delawera, a današnji predsjednik SAD-a Joe Biden sa velikim žarom je 90-tih godina kritikovao evropske saveznike oko Bosne.
Govorio je da nema centra moralnog svjetonazora u Evropi koja se za dvije stotine godina nikada nije ujedinila oko jedinstvenog stava da je genocid nad neželjenim etničkim elementom poguban po osnovne vrijednosti društva. Bojim se da se od njegovih tada iznesenih stavova do danas ništa nije promjenilo.
Šta očekujete od Escobara?
-Da provede agendu predsjednika Bidena za Balkan koja je u njegovoj izbornoj kampanji bila jasno koncipirana – za Bosnu to znači dograditi Deyton.
Moj lični stav je da smo mi Deyton prerasli i da se među njegovim pravnim i političkim rješenjima krije sistemska korupcija i kriminal zbog nejake države kojoj se svako malo propituje suverenitet.
Nama je potreban novi društveni ugovor koji bi pomirio etničko i građansko i stavio tačku na srpsko-hrvatski iredentizam koji se podgrijava iz Moskve. To je naravno dugotrajan proces koji bi zahtjevao široku javnu raspravu, a koji bez asistencije SAD-a ne bi mogao biti moguć.
Američka administracija snagom svog uticaja je utvrdila osnove političkog uređenja BiH i u tom kontekstu se očekuje od SAD-a da preuzmu aktivniju ulogu ka tranziciji BiH sa Deytonske u Briselsku fazu i u prije svega obuzdavanju ruskih satelita u BiH dok ne bude kasno.
-Tutorstvo Ankare se nameće kao alternativa što bojim se nije dobro rješenje za Bosnu i Hercegovinu.
Da me se pogrešno ne shvati, Turska je naša prijateljska zemlja sa kojom imamo posebne kulturne veze i izuzetne bilateralne odnose, sa kojom treba da razvijamo saradnju posebno na ekonomskom i vojnom planu da stalno jačamo naše veze i međusobno se podržavamo i to tako treba i da ostane.
Prednost je i posebna privilegija što možemo računati na njihovu neizmjernu pomoć i zaštitu i na tome moramo biti neizmjerno zahvalni, ali za Bosnu i Hercegovinu je u ovom trenutku najbolje da se svi strani uticaji svedu na minimum.