U Antaliji se održava Forum diplomatije na kojem prisustvuju i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik i Šefik Džaferović.
Forum se održava u u trenucima velike svjetske krize izazvane ruskom agresijom na Ukrajinu.
Glavne teme su sigurnost, saradnja, ali i razvoj zemalja kroz globalno umrežavanje. Članovi Predsjedništva BiH na marginama samita razgovarat će i sa prvim čovjekom NATO saveza Jensom Stoltenbergom, ali i domaćinom turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
U kontekstu NATO priče zanimljiv je detalj sa foruma gdje Milorad Dodik sjedi uz Stoltenberga i aplaudira na govor Erdogana. Dodik je neko ko ne želi BiH kao članicu NATO saveza, a upravo se NATO i EUFOR obavezuju za očuvanje sigurnosti u našoj zemlji, gdje imaju i mandat.
Dodik smatra da BiH treba biti neutralna, iako je njegova stranka ranije glasala, a njegovi ministri potpisivali dokumente u cilju pristupa naše zemlje NATO savezu.
Međutim, bez obzira na takav stav poruke koje dolaze sa Zapada jasno ukazuju da je BiH područje koje je interesna sfera Zapada, odnosno Evropske unije i NATO saveza.
BiH već godinama sarađuje sa NATO-om kroz Program reformi, a ta saradnja će biti nastavljena i u budućnosti.
Na Forumu u Antaliji prisustvuje i visoki predstavnik u našoj zemlji Christian Schmidt.
Podsjećamo, članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović i Milorad Dodik sastali su se sa specijalnim izaslanikom Evropske unije za Zapadni Balkan Miroslavom Lajčakom, na marginama Antalija diplomatskog foruma.
Razgovarano je o aktuelnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini i regiji Zapadnog Balkana, u kontekstu sigurnosnog stanja u Evropi nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Posebna tema razgovora bio je kandidatski status Bosne i Hercegovine.
Član Predsjedništva BiH Džaferović kazao je da Evropska unija treba proširenje posmatrati kao geopolitičko, a ne administrativno pitanje te da treba pokazati senzibilitet za ubrzanje procesa prijema Bosne i Hercegovine.
Član Predsjedništva BiH Džaferović kazao je da će Bosna i Hercegovina ispuniti uslove postavljene od Evropske komisije za kandidatski status, u slučaju da Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH potvrdi zakone o VSTV-u i sukobu interesa, koje je već usvojio Predstavnički dom PSBiH.
Usvajanje ovih zakona s evropske agende stabilizovalo bi situaciju u Bosni i Hercegovini i doprinijelo smirivanju krize, što treba biti imperativ za sve političke aktere u zemlji i pokazatelj njihovog odgovornog pristupa prema ljudima u BiH i zahtjevima trenutne sigurnosne situacije u Evropi.