ZEMLJO NAĆ A, SRETAN TI DAN NEZAVISNOSTI!

Građani su glasali odgovarajući na jedno pitanje “Jeste li za suverenu i nezavisnu BiH, drĆŸavu ravnopravnih građana, naroda BiH – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj ĆŸive?”. Rezultati su pokazali da jesu.

Dan nezavisnosti BiH, jedan od najznačajnijih datuma u historiji, ne slave svi građani u drĆŸavi, iako su donosioci odluka u to vrijeme, političari, historičari, novinari i profesori sloĆŸni u dvije stvari, a to je da je odrĆŸavanje referenduma bilo neminovno i da je nezavisnost i samostalnost BiH bila odluka isključivo njenih građana.

Član PredsjedniĆĄtva RBiH, akademik Ejup Ganić čvrstog je stava da referendum nije imao alternativu te da je to bio jedini put da se sačuva drĆŸava i da opstane. Iako mnogi građani ne slave 1. mart – Dan nezavisnosti BiH, smatra da će vremenom shvatiti da je to vrlo bitan datum za njih i njihovu drĆŸavu.

“Ako izgubite drĆŸavu, treba vam 500 godina da je vratite, a građani svih nacionalnih grupa tog dana su donijeli odluku da ĆŸele nezavisnu i suverenu BiH. Referendum je bio izbor – ili nestati u magli raspada ili sačuvati svoj identitet“, istakao je Ganić za Fenu.

Prisjetio se posljednjih razgovora sa bivĆĄim britanskim ministrom vanjskih poslova Lordom Carringtonom, koji je bio zaduĆŸen za Jugoslaviju i njemačkim ministrom vanjskih poslova Hans-Dietrich Genscherom, koji su mu rekli da je referendum jedina sudbina BiH, iako je na dan odrĆŸavanja referenduma osjećao veliku odgovornost i zabrinutost zbog rata u susjednoj Hrvatskoj i ilegalnih vojnih grupa koji su iĆĄle na ratiĆĄta.

Potpredsjednik SkupĆĄtine RBiH Mariofil Ljubić, koji je potpisao Odluku o raspisivanju Republičkog referenduma za utvrđivanje statusa BiH smatra da je njegovo odrĆŸavanje bilo neophodno te da su svi građani imali pravo da izraze stav da li ĆŸele samostalnu drĆŸavu, ne ulazeći u tom trenutku u unutarnje ustrojstvo.

Građani BiH su, dodao je Ljubić, dobili nezavisnu i suverenu drĆŸavu, ali ne onu koja je potpuno funkcionalna, jer nije po mjeri svih njenih građana.

Smatra da je Odluku o referendumu trebao potpisati i ranije, budući da je Badinterova komisija u decembru 1991. godine konstatirala disoluciju SFRJ ĆĄto je značio prekid drĆŸavnog identiteta, ali je podcrtao da se na referendumu nisu izabrala deĆĄavanja koja su se desila kasnije.

„Referendum nije bio razlog za ono ơto se deơavalo poslije, jer bi se vjerojatno u nekom obliku desilo prije ili kasnije. Sve osim referenduma je bilo pogubno, jer su građani BiH, kao Slovenci i Hrvati, morali imati ravnopravnu ơansu“, istakao je Ljubić.

Član Skupơtine RBiH Miro Lazović kazao je da je 1992. godine u vrtlogu raspada bivơe Jugoslavije morala raspisati referendum o nezavisnosti, ơto je bio i uslov međunarodne zajednice koja je samostalnost uslovila referendumom.

„U takvoj situaciji smo jednostavno bili primorani da donesemo odluku o referendumu i to smo učinili 25. januara 1992. godine na burnoj i dramatičnoj sjednici SkupĆĄtine RBiH, gdje sam doĆŸivljavao razne neugodnosti i prijetnje“, prisjetio se Lazović.

Govoreći o BiH danas, kazao je da je BiH neprirodno podijeljena na dva entiteta, da se suočava sa mnogim problema koji su rezultat loĆĄih ustavnih rjeĆĄenja Dejtonskog mirovnog sporazuma te da danaĆĄnja BiH nije drĆŸava iz referendumskog pitanja, jer je duboko podijeljeno druĆĄtvo diskriminiranih građana na cijelom prostoru cijele BiH.

„Referendumsko pitanje je samo sačuvalo okvir BiH, ali sadrĆŸaj tog okvira nije u skladu sa njim“, zaključio je Lazović.

Brigadni general Armije RBiH Jovan Divjak kazao je da su građani, u haotičnom stanju 1992. godine, u kojem se joĆĄ nije znalo kako dalje, rekli da ĆŸele drĆŸavu ravnopravnih naroda.

„Na referendumu su se pozitivno izjasnili većina BoĆĄnjaka i Hrvata te jedan dio Srba i to je bio pokazatelj da građani BiH ĆŸele nezavisnost“, ocijenio je Divjak.

Istakao je da mu je tokom agresije na BiH, njegova profesionalna obaveza nalagala da ostane u Sarajevu, na strani onih koji su ugroĆŸeni te je podsjetio na juni 1992. godine, kada je PredsjedniĆĄtvo BiH usvojilo Platformu za odbranu BiH, koja je u rangu ZAVNOBiH-a i koja je pozvala građane BiH da učestvuju u odbrani sekularne, demokratske drĆŸave ravnopravnih naroda i građana.

Novinar Zlatko Dizdarević smatra da je odrĆŸavanje referenduma bilo neminovno, obzirom na kompletan kontekst u kojem su se građani nalazili, ali i zbog činjenice da su Slovenija, Hrvatska i Makedonija već napustile bivĆĄu Jugoslaviju.

Istakao je da je potpuno deplasirano govoriti o drugim mogućnostima, ali s druge strane, naglasio je da je referendum odrĆŸan u vrijeme kad se nije ni slutilo da će uslijediti rat te da su građani iz takve pozicije razmiĆĄljali o nezavisnoj i suverenoj BiH.

„Mi smo sa entuzijazmom, potiskujući dramu u kojoj smo se nalazili zbog raspada Jugoslavije, vjerovali da će stvari biti drugačije“, kazao je Dizdarević.

Zagreb, 17.12.2015 – Tribina Centra za zaĆĄtitu slobode izraĆŸavanja pod nazivom “IzvjeĆĄtavanje o oruĆŸanim sukobima, izbjegličkoj krizi: profesionalnost, humanost”. Na slici Zlatko Dizdarević.
foto HINA/ Denis CERIĆ /dc

Referendumu je pristupilo 2.073.568 glasača ơto je predstavljalo izlaznost od 63,6 posto, a gotovo svi koji su izaơli na referendum glasali su za nezavisnost, a samo 0,3 posto ili 6.037 osoba glasalo je protiv.

Rezultati referenduma omogućili su i međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine, kao nezavisne drĆŸave. Od tada se 1. mart proslavlja se kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Te 1992. godine, ujedno i prve ratne godine 76 drĆŸava svijeta priznalo je BiH kao nezavisnu drĆŸavu, a prvo je to učinila Bugarska i prije referenduma 31. januara 1992. godine. BiH je do danas uspostavila diplomatske odnose sa 180 drĆŸava.

Zemlje članice Evropske zajednice 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije i Sjedinjene Američke DrĆŸave priznale su Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu drĆŸavu.

Bosna i Hercegovina 22. maja 1992. godine postala je članicom Ujedinjenih naroda, a ispred sjediĆĄta u New Yorku postavljena je njena drĆŸavna zastava. Ubrzo nakon proglaĆĄenja nezavisnosti počela je četverogodiĆĄnja agresija na BiH.

Pročitajte viơe

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.