Narodna skupština RS-a naredne sedmice planira izmjeniti Zakon o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a s ciljem da prestane objavljivati propise i druge akte koje donosi visoki predstavnik u BiH. Tim povodom se oglasio OHR.
Iz OHR-a su istakli da se ovim nacrtom zakona neće ostvariti ovaj pogrešno smišljen cilj.
“Narodna skupština RS se priprema za razmatranje nacrta zakona kojim se pokušava ukinuti obaveza objavljivanja akata visokog predstavnika u Službenom glasniku RS. Ovim nacrtom zakona se ne može i neće ostvariti tako pogrešno smišljen cilj”, poručili su iz OHR-a.
Navode da strane potpisnice Aneksa 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, uključujući RS, imaju obavezu da u potpunosti surađuju sa visokim predstavnikom.
“Nikakva politička retorika ili izmjena zakona ne mogu osloboditi institucije i njihove uposlenike ove obaveze. Nadalje, zakoni koje donosi visoki predstavnik imaju isti status kao i zakoni koje donose domaći parlamenti i podrazumijevaju istu ustavnu obavezu objavljivanja, bez obzira na bilo koji podređeni akt ili propis”, navode.
Dodaju da neobjavljivanje i nepoštivanje odluka visokog predstavnika stavlja RS, njene institucije i one koji u njima rade, u položaj kršenja njihovih obaveza prema Općem okvirnom sporazumu za mir.
Na kraju poručuju da službenici koji činjenjem ili nečinjenjem zanemare svoje zakonske dužnosti, kao i ove obaveze, snose ličnu odgovornost za svoje odluke i za posljedice takvih odluka.
“Oni trebaju biti svjesni da će ploviti u uzburkanim vodama”, poručio je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt.
Ovo su izmjene Zakona kojim vlast RS-a planira obustaviti objavljivanje i sprovođenje Schmidtovih odluka
Foto: Klix.ba
Narodna skupština Republike Srpske naredne sedmice planira izmjeniti Zakon o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a s ciljem da prestane objavljivati propise i druge akte koje donosi visoki predstavnik (OHR) u Bosni i Hercegovini.
Interesantno je da se u materijalima ne navodi mišljenje Vlade RS-a.
“Predloženim Prijedlogom zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske, po hitnom postupku propisuje se da prestaje obaveza da se u Službenom glasniku Republike Srpske objavljuju propisi i drugi akti koje u okviru svoje nadležnosti donosi visoki predstavnik u BiH”, navedeno je.
“Razlozi za donošenje zakona”
“Strane potpisnice Aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, Republika Bosna i Hercegovina, Republika Hrvatska, Savezna Republika Jugoslavija, Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska, u članu 1. u stavu 2. Aneksa 10 dogovorile su da “S obzirom na složenost pitanja sa kojima se suočavaju, Strane traže postavljanje visokog predstavnika, koji treba biti imenovan u skladu sa relevantnim rezolucijama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, kako bi potpomogao vlastite napore Strana, mobilizirao i, prema potrebi, koordinirao aktivnosti organizacija i agencija koje su uključene u civilne aspekte mirovnog rješenja, izvršavajući zadatke koji su mu povjereni rezolucijom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, kao što je to navedeno u tekstu koji slijedi:
Imajući u vidu da gospodin Kristijan Šmit nije imenovan u skladu sa članom 1. stav 2. Aneksa 10, on se ne može smatrati visokim predstavnikom u BiH i to je razlog zašto Republika Srpska ne priznaje visokog predstavnika i zbog čega neće više objavljivati propise i druge akte koje donosi visoki predstavnik u BiH u Službenom glasniku Republike Srpske”, navodi se u materijalu koji će se naći pred poslanicima NSRS-a.
Vladajući režim u RS-u ove izmjene Zakona nastoji donijeti po hitnom postupku jer msatraju da bi u slučaju ne donošenja mogle nastati “štetne posljedice po RS”.
“U skladu sa navedenom odredbom, štetne posljedice koje bi mogle da nastupe nedonošenjem ovog zakona sadržane su u činjenici da visoki predstavnik nije imenovan u skladu sa članom 1. stav 2. Aneksa 10, te da odluke koje donosi neovlaštena osoba ne mogu da se objavljuju u Službenom glasilu i egzistiraju u pravnom sistemu i kao takve proizvode pravne posljedice. Kako bi se spriječila mogućnost objavljivanja takvih odluka pristupilo se donošenju ovog zakona po hitnom postupku”, navodi se.
Predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić (Ujedinjena Srpska) je najavio da će se ovim aktom regulisati i nemogućnost inkriminacije radnika i direktora Službenog glasnika.