Zastupnik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Denis Bećirović (SDP BiH) uputio je sredinom februara delagatsko pitanje Zoranu Tegeltiji (SNSD) predsjedavajućem Vijeća ministara BiH, a u vezi s potezima Narodne skupštine Republike Srpske koji predstavljaju napad na ustavni poredak.
Pitanje je glasilo: “Šta je konkretno učinilo Vijeće ministara BiH s ciljem informisanja garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma (SAD, EU, Velika Britanija, Njemačka, Francuska i Ruska Federacija) i UN-a o opasnom i agresivnom napadu organa bh. entiteta Republike Srpske na ustavni poredak BiH?”.
Tegeltija je nakon dva mjeseca odgovorio da institucije RS-a samo pozivaju na poštivanje Dejtonskog sporazuma te da u njihovim postupcima nema antidržavnog djelovanja.
Upitne odluke NSRS
“Odluke Narodne skupštine RS ne predstavljaju ‘opasan i agresivan’ napad na ustavni poredak već upravo pozivanje na poštovanje slova Dejtonskog mirovnog sporazuma i njegovog Aneksa 4 tj. ustava BiH”, stoji u Tegeltijinom odgovoru.
Dalje, šef Vijeća ministara BiH navodi kako Narodna skupština RS-a kao zakonodavni organ donosi odluke iz svoje nadležnosti na osnovu Ustava RS-a, Poslovnika i drugih podzakonskih akata.
“Odluke Narodne skupštine su javne i objavljuju se u Službenom Glasniku RS-a i samom njihovom objavom smatra se da su sa istim upoznati građani, institucije i predstavnici međunarodnih organizacija i ambasada u BiH”, naveo je u odgovoru Tegeltija.
Tegeltija smatra kako se iz aktivnosti visokog predstavnika i sudeći po izjavama članica PIC-a može zaključiti da su isti upoznati sa predmetnim odlukama Narodne skupštine RS-a te da nema potrebe da ih i Vijeće ministara BiH upoznaje po tom pitanju.
“Odluke Narodne skupštine mogu se po predviđenoj proceduri osporavati pred Ustavnim sudom RS-a kao i Ustavnim sudom BiH”, istakao je Tegeltija.
Napomenuo je da zalagati se za suverenitet BiH što po međunarodnom pravu podrazumijeva “suprema petsas” tj. da u državi mora postojati vlast koja je stvarno nezavisna od bilo koje države a sa druge strane tražiti da predstavnici drugih država sankcionišu legalno izabrane organe je neuvažavanje svojih institucija i države.
Za kraj odgovora Telegltija je Bećiroviću naglasio da je mišljenja kako je jasno zagovaranje unitaritičke BiH i pozivanje na intervenciju drugih zemalja antidejtonska i antidržavnu politiku.